INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Otto Hausner      Otto Hausner, wizerunek na podstawie ryciny Jana Vilimka z 1881 r.

Otto Hausner  

 
 
1827 - 1890-02-27
| pisarz
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hausner Otto (1827–1890), polityk i pisarz. Rodzina H-a była pochodzenia niemieckiego, pradziad Jan przeniósł się w XVIII w. z Moraw do Polski i założył domy bankowe we Lwowie i Brodach pod firmą Hausner et Violland. Z czasem stała się ona najbogatszą firmą w Brodach i jedną z najpoważniejszych instytucji kredytowych Galicji. Ojciec H-a, Karol (?), był już całkowicie spolonizowany. H. urodził się w Brodach, szkołę średnią ukończył we Lwowie, następnie studiował medycynę w Wiedniu w l. 1844–7 i w Berlinie w r. 1848. Tam też zastały go wypadki marcowe, w których wziął udział jako członek legii akademickiej. Z kolei w Wiedniu został lekko ranny w czasie walk na moście Tabor w październiku 1848 r. Po rewolucji ukończył agronomię na akademii w Hohenheim, a w r. 1850, ożeniwszy się z Aleksandrą Kownacką, osiadł na wsi, początkowo w Rytarowicach w Samborskiem, potem w Lwowskiem, zajmując się wyłącznie gospodarką. Po sprzedaniu majątku zajął się studiami nad statystyką, ekonomią i historią sztuki. W r. 1864 wydał dwutomowy słownik bitew od początku dziejów ludzkości (Schlachtenlexikon), w r. 1865 Vergleichende Statistik von Europa, a w r. 1875 Versuch einer vergleichenden Monographie der Carl Ludwig-Bahn. Przemierzając w licznych podróżach całą Europę, specjalnym sentymentem darzył Włochy. W rękopisie zostawił L’histoire de la peinture italienne, wydał L’oeuvre de la peinture italienne (1859) oraz wygłosił we Lwowie w r. 1877 odczyt o włoskiej architekturze. O innych jego zainteresowaniach świadczą tytuły prac: Das menschliche Elend (Wiedeń 1879), Deutschtum und deutsches Reich (1880, broszura ta była tłumaczona na j. francuski, a w Niemczech wywołała ostre głosy polemiczne), Polnische Belletristik in den letzten zwanzig Jahren („Deutsche Rundschau” 1882).

Karierę polityczną H. rozpoczął w r. 1870, wybrany do Rady Powiatowej we Lwowie z grupy większej własności, a wkrótce także delegatem Galicyjskiego Tow. Kredytowego Ziemskiego, członkiem Rady Zawiadowczej kolei Karola Ludwika, członkiem Komitetu Galicyjskiego Tow. Gospodarskiego i in. Wszechstronność zainteresowań, energia, błyskotliwość i swada polemiczna, erudycja, dbałość o autoreklamę i zalety towarzyskie z jednej strony, a stosunki z ziemiańskimi domami Mierów i Borkowskich (z którymi był spokrewniony przez żonę) torowały H-owi drogę do kariery. W r. 1873 otrzymał od Izby Przemysłowo-Handlowej w Brodach mandat do sejmu. W l. 1874–8 był zastępcą członka Wydziału Krajowego. W sejmie był członkiem licznych komisji, zwłaszcza zajmujących się zagadnieniami gospodarczymi. Poczuwając się do reprezentowania interesów tworzącej się burżuazji miejskiej, zabiegał o powiększenie ilości posłów miejskich i zmiany ordynacji wyborczej dla izb handlowych. W lutym 1878 r. grupa wielkiej własności okręgu samborskiego ofiarowała H-owi mandat do Rady Państwa, w której pracował w różnych komisjach, a także w delegacjach wspólnych.

Gdy konserwatywna większość Koła Polskiego w Wiedniu udzielała rządowi poparcia w sprawie okupacji Bośni, a prezes Koła, K. Grocholski, nie dopuszczał członków mniejszości do samodzielnych wystąpień na plenum, H., bliski w poglądach swych mieszczańskim liberałom niemieckim, podjął w Kole Polskim opozycję przeciw autokratyzmowi większości. Wniosek jego o zmianę regulaminu Koła został odrzucony na wiosnę 1878 r. Sześć razy domagał się H. na próżno prawa przemawiania w Izbie; na koniec 6 VI 1878 r. wystąpił z Koła wraz z dwoma kolegami. Sejmiki relacyjne udzieliły secesjonistom votum zaufania. 5 XI 1878 r. H. wziął udział w debacie nad sprawą okupacji Bośni i Hercegowiny; w błyskotliwym przemówieniu nazwał zabór dwu prowincji słowiańskich grabieżą i potępił politykę rządu. Przemówienie to zyskało mu ogromną popularność zarówno w Wiedniu, jak i we Lwowie. H. został honorowym obywatelem Lwowa i paru innych miast, a z okazji jego przybycia do Lwowa 17 XI odbyły się manifestacje mieszczan i starcia młodzieży akademickiej z policją.

Następne przemówienia H-a (27 I 1879 w sprawie ratyfikacji traktatu berlińskiego i w maju 1879 w rozprawach budżetowych) wywarły już słabsze wrażenie. Mimo pomocy ze strony T. Romanowicza oraz „Dziennika Polskiego”, przed wyborami w r. 1879 okazało się, że wśród szlachty secesjoniści nie mogą liczyć na poważniejsze poparcie. Już w czerwcu 1879 r. H. oświadczył, że po wyborach wstąpi ponownie do Koła. Tym razem wybrany posłem z miast Sambora, Drohobycza i Stryja, H. stał się jednym z filarów Koła, wchodzącego już teraz w skład konserwatywnej większości rządowej. W parlamencie występował jeszcze wielokrotnie (np. 30 VI 1880 r. atak na konserwatywną politykę w sprawie szkolnictwa, 12 II 1886 r. krytyka antypolskiej polityki Bismarcka), ale zawsze pozostając w zgodzie z dyrektywami Koła. W samym Kole reprezentował kierunek bardziej liberalny; na początku lat osiemdziesiątych współpracował z T. Romanowiczem i „Nową Reformą”, której dostarczał wiadomości z Rady Państwa. W różnych wypowiedziach z tego okresu widać u H-a wyraźną niechęć do F. Smolki, wrogość wobec niemieckiej lewicy mieszczańskiej, a za to pewne akcenty filoczeskie. W ostatnich latach życia występował publicznie rzadko, zmarł z 26 na 27 II 1890 r. we Lwowie. Pozostawił syna Witolda, prawnika. H. miał brata Alfreda (zm. 16 II 1887 w Brodach), bankiera, polityka, który kierował rodzinnym domem handlowym, był m. in. członkiem, a potem wiceprezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Brodach, członkiem Galicyjskiego Tow. Gospodarskiego we Lwowie oraz posłem na Sejm Galicyjski.

 

Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Österr. Biogr. Lexikon; – Abancourt T. K., Era konstytucyjna austro-węgierskiej monarchii, Kr. 1881 s. 277, 282, 332; Feldman W., Stronnictwa i programy polityczne w Galicji, Kr. 1907 II 16–8, 24; Haecker E., Dzieje socjalizmu w Galicji, Kr. 1933 s. 169, 195–6, 203; Kieniewicz S., Adam Sapieha, Lw. 1939; tenże, Galicja w dobie autonomicznej, Wr. 1952; Lutman T., Studia do dziejów handlu Brodów, Lw. 1937; – Chłędowski K., Pamiętniki, Wyd. 2, Wr., Kr. 1957; Reprezentacja kraju naszego w Radzie Państwa 1879 r., Kr. 1879 s. 60–71; Szematyzmy Król. Galicji; – „Bibl. Warsz.” 1890 t. 2; „Gaz. Lwow.” 1890 nr 48 z 28 II s. 4; J. Czecha Kalendarz Krak.; „Nowa Ref.” 1887 nr 40 z 19 II; – B. Ossol.: Sygn. 6825 I (Papiery T. Romanowicza, IV), sygn. 6295 II i III (Papiery dotyczące działalności publicznej T. Rayskiego).

Adam Galos

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.